Loňské reorganizace a úspory přinášejí Amazonu ovoce . Společnost zabývající se elektronickým obchodováním zvýšila ve čtvrtém čtvrtletí tržby o 14 % a zisky o úžasných 4000 %.

Výrazně vyšší zisky

Amazon v letech 2022 a 2023 výrazně snížil náklady, propustil 27 000 zaměstnanců, přerušil řadu projektů a uzavřel řadu fyzických obchodů. Tyto škrty se nyní vyplácejí: ve čtvrtém čtvrtletí si společnost vedla lépe, než se očekávalo.

Tržby vzrostly o 14 % na 170 miliard dolarů (150 miliard eur). Prodeje na konci roku včetně Černého pátku dosáhly nového rekordu, přičemž opět vzrostla i poptávka po cloudových službách Amazonu. Začátkem výsledkové show však byl čistý příjem Amazonu, který stoupl krát čtyřicet, z 278 milionů dolarů na 10,6 miliardy (!) (téměř deset miliard eur).

AI by se měla ještě zlepšit

V aktuálním čtvrtletí Amazon počítá s růstem tržeb mezi 8 % a 13 %. Finanční ředitel Brian Olsavsky říká, že společnost zůstává opatrná ohledně nových investic v roce 2024, ale že snaha o efektivitu z předchozích let skončila. Amazon chce dál šetřit, ale také investovat do nových projektů.

Například generativní umělá inteligence je stále relativně malá, ale chatovací robot Amazon s AI s názvem „Q“ již vyvolává velký zájem. Gigant elektronického obchodu také oznámil Rufus, generativního nákupního asistenta AI, který Amazon testuje mezi podskupinou uživatelů ve Spojených státech. Umělá inteligence by se v příštích několika letech měla stát dobrou tržbou za „desítky miliard dolarů“.