Minerální voda zní velmi přirozeně, ale ve Francii tomu tak po léta vůbec nebylo. Zpráva francouzské vlády znevažuje Nestlé a další výrobce vody.

Možná mnohem více

Nestlé přiznává, že své minerální vody čistila již léta mikrofiltrací , filtry s aktivním uhlím a ultrafialovými filtry, uvádí Le Monde. Tyto úpravy měly zajistit, že voda je určitě bezpečná pro konzumaci, ale nejsou povoleny. Minerální voda musí podle předpisů pocházet přímo od zdroje a nesmí být předupravována ve filtračních zařízeních.

Nestlé se hájilo tím, že nemůže jinak, protože vodní zdroje se mikrobiologicky a chemicky kontaminují. Výrobce nyní plní předpisy, ale poté, co byla loni uzavřena řada znečištěných vrtů v oblasti Vogéz, značky Hépar a Contrex omezily výrobu a Vittel v Německu dokonce úplně skončil. Některé zdroje se nyní používají pro ochucené vody a energetické nápoje pod názvem Maison Perrier, protože se na ně nevztahují stejná pravidla jako na minerální vody.

Zaměstnanec francouzské vodárenské skupiny Alma v roce 2020 tvrdil, že exkluzivní značka Châteldon přidala do své pramenité vody síran železitý a dokonce i vodu z kohoutku. Následná vyšetřování ukázala francouzské vládní inspekci, že téměř 30 % značek balených vod používá „nevyhovující úpravy“ a že je „velmi pravděpodobné“ mnohem více proklouznout trhlinami. Mezitím byly přísné předpisy na žádost Nestlé poněkud uvolněny: ve Francii je od loňského roku povolena mikrofiltrace.